Dzisiaj jest
Szkolne Muzeum Regionalne
w Zespole Szkół

Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach


10 kwietnia 2017
22 marca Szkolne Muzeum odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu. Dzieci wzięły udział w warsztatach - palmy z pierza. Efekty ich pracy widać na zdjęciach.

24 marca odbyło się zebranie podsumowujące uroczystość 40-lecia połączone z jajkiem wielkanocnym. Na to spotkanie oprócz Pana Starosty Zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika, Pana Dyrektora Ireneusza Stasiaka przybyli Absolwenci i Darczyńcy Izby Regionalnej oraz inni miłośnicy wojsławickiego muzeum. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie, zaangażowanie i sympatię.


16 grudzień 2016

ŚWIĘTA NADCHODZĄ....
O tradycjach, zwyczajach, przesądach czasu Bożego Narodzenia.... Na taki właśnie temat rozmawiali uczniowie podczas spotkania w Muzeum Szkolnym, które odbyło się 14 grudnia 2016 roku. Wspólnie z: opiekunem Muzeum, nauczycielami języka polskiego, biblioteką szkolną i wychowawcą internatu młodzież czytała fragmenty "Chłopów", a przedstawione w powieści zwyczaje Bożego Narodzenia porównywała do dzisiejszych. Było słodko i ciekawie.

Izba Regionalna w Wojsławicach obchodziła 40-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa została zorganizowana przez ZSRCKU w Wojsławicach, Stowarzyszenie Absolwentów i Darczyńców, Izby Regionalnej. Patronat nad imprezą objął Pan Wojciech Rychlik - Starosta Zduńskowolski. W sobotę 22 października 2016 roku w Wojsławicach zorganizowano uroczystość dla wszystkich tych osób, które przez lata przyczyniły się do istnienia i trwania izby - dzisiejszego Szkolnego Muzeum Regionalnego przy ZSRCKU w Wojsławicach. Podczas uroczystości dla gości zatańczyły Zespoły Pieśni i Tańca "Zduńskowolanie" i ,,Bałdrzychowianie". Wystąpiły kapele podwórkowe z Brzeźnia oraz "Szadkowiacy". Podczas zwiedzania muzeum przygrywała Sieradzka Kapela Ludowa. Pokazano także fragmenty filmów o wojsławickiej izbie, miedzy innymi obraz zrealizowany przez Zygmunta Skoniecznego. Na jubileusz przygotowano również tablicę pamiątkową poświęconą darczyńcom zbiorów. Otwarta została również wystawa poświęcona Stanisławowi Klingerowi, który współtworzył izbę. Przybyli na uroczystość goście mogli podziwiać wystawy zorganizowane w wyremontowanych salach muzealnych. Wszyscy byli pod wrażeniem ilości zbiorów. Uroczystości tej towarzyszyły również wystawy rękodzieła artystycznego dzieci ze szkół z powiatu zduńskowolskiego.,, Na tle zbóż falujących
    Żółci się rzepak kwitnący
I miodem pachnie na milę,
Nad nim roje pszczół brązowych
I motyli kolorowych,
I buczących basem trzmieli. (...)
Nawet moje mieszkanie 
Pachnie polem i łanem
Falującej zieleni. "


20 sierpnia 2016r Szkolne Muzeum w Wojsławicach położone wśród pól, otoczone zielenią starych drzew odwiedziła grupa diabetyków ze Zduńskiej Woli. Zwiedzając muzealne izby i podziwiając bogactwo i unikatowość zbiorów z sentymentem powracali do tego, co tak bliskie było ich dzieciństwu, a bezpowrotnie odeszło do krainy wspomnień. 

21 sierpnia 2016r uczennice ZSRCKU w Wojsławicach wraz z opiekunem w strojach sieradzkich wzięły udział w XVII Regionalnej Wystawie Rolno-Przemysłowej w Zduńskiej Woli promując szkołę i szkolne muzeum.


Gdy słońce Raka zagrzewa,
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie,
Zapalono w Czarnym Lesie.

Tam goście, tam i domowi
Sypali sie ku ogniowi;
Bąki zaraz troje grały,
A sady sie sprzeciwiały.
Siedli wszyscy na murawie,

Potym wstało sześć par prawie,
Dziewek, jednako ubranych
I belicą przepasanych.
Wszytki śpiewać nauczone,
W tańcu także niezganione.


17 czerwca 2015 roku odbyły się w Klubie Garnizonowym 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu warsztaty twórcze dla dzieci z sieradzkich przedszkoli zorganizowane w ramach współpracy z Izbą Regionalną w Wojsławicach pod tytułem ,, Czar nocy świętojańskiej". Ich celem było przybliżenie zwyczajów związanych z magią tej wyjątkowej nocy, która poprzedza dzień św. Jana – 23 czerwca. Jest to czas letniego zrównania dnia z nocą. Według dawnych zwyczajów ludowych ta noc wiązała się z marzeniami o szczęściu, miłości i udanym małżeństwie. Sobótka dawniej to czas świętowania, śpiewów, tańców, radosnego przekomarzania się zakochanych, czas dobrego nastroju. Te dawne zwyczaje staraliśmy się przekazać młodemu pokoleniu. W stroju ludowym wystąpiła tegoroczna absolwentka liceum ogólnokształcącego, która odczytała bajkę pod tytułem "Kwiat paproci". Było i wyplatanie wianków, i tańce sobótkowe, i dawne zwyczaje ludowe.


Wizyta gimnazjalistów podczas Dnia Otwartego szkoły 17 marca 2015 roku. Zgromadzone w izbie zbiory zrobiły na zwiedzających ogromne wrażenie.
Do góry
"Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”
J. Słowacki

23 lutego 2015 roku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ONZ pod hasłem „ Poznaj po słowie, co kto ma w głowie”. Jak co roku zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie V i VI klasy Szkoły Podstawowej z Wojsławic. Uczniowie mogli posłuchać piosenek skomponowanych do tekstów Edwarda Stachury, recytacji wierszy w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów z ZSRCKU w Wojsławicach. Kolejnym punktem były zabawy językowe: tworzenie synonimów od podanych wyrazów, czytanie „łamańców” językowych, poprawianie błędów językowych w związkach frazeologicznych, wyjaśnianie znaczeń powiedzeń, odgadywanie dawnych nazw gwarowych, które obrazują język naszych przodków. Takie zabawy bawią i uczą zarazem. Umożliwiają głębsze poznanie polskiego języka w dobie, kiedy przestrzeń europejska stała się przestrzenią rozszerzonej Ojczyzny. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, każdy w ramach podziękowania otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

,,... to taki Wieczór, gdy jaśniej świeci
Rodzinna gwiazda,
Kiedy życzenia składamy bliskim
Przez biel opłatka
Kiedy z daleka w rodzinne progi
Dzieci przybiegną,
A serca miłość i przebaczenie
Zlewa się w jedno.
Jakby amnestia zakwitła w blasku
Wielkiego święta:
By innym smutku z doznanej krzywdy
Już nie pamiętać...
Dzieci całują rodziców twarde
Od pracy ręce...
Czemuż w niejednym domu dni takich
Nie bywa więcej..."

To już kolejny rok i kolejne Boże Narodzenie. Mimo upływu czasu i wymiany pokoleniowej nadal tradycje związane z tymi świętami cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży naszej szkoły. Chętnie wykonują szopki bożonarodzeniowe, choinki, ozdoby choinkowe. Serce się raduje, kiedy młode pokolenie tak chętnie powraca do korzeni. Wtedy widać sens istnienia takich magicznych miejsc jak szkolna Izba Regionalna, gdzie tradycja przodków jest wciąż żywa i staje się inspiracją dla rozwoju artystycznego młodych.
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzę, by ciepło miłości betlejemskiego żłobka spłynęło na Was i napełniło siłą, nadzieją i wiarą w nadchodzący Nowy Rok.

Opiekunka Izabela Wrąbel-Perdek

Boże Narodzenie 2013
 Do góry

„Tylko nam się w głowie poprzewracało
i chcemy wymyśleć dzisiaj bez wczoraj,
nowe bez starego”…

Jan Twardowski „Matka Boska Staroświecka”.

Zawsze przed Wielkanocą gromadzą się w szkolnym muzeum regionalnym
w Wojsławicach. Przylatują tu jak wiosenne ptaki do swego starego gniazda …

To oni przed laty stworzyli ten „etnograficzny świat”, zaklęty w kilkunastu salach pałacu Siemiątkowskich. Stworzone w 1976 roku muzeum z inicjatywy polonistki Bożenny Antoszczyk nadal rozwija się i wzbogaca. Tu tradycji nie zamyka się w eksponatach ustawionych w dusznych salach ale tradycję można poznać z bliska, posłuchać … a nawet posmakować.

Jest to miejsce, gdzie młode pokolenie uczy się kochać i kultywować stare sieradzkie obrzędy … tu gromadzi się nie tylko młodzież szkolna i dzieci ale spotykają się ludzie, którzy żyją jeszcze w rytmie wiejskich zwyczajów i tradycji lub są miłośnikami tego bezpowrotnie minionego piękna …

Stowarzyszenie Absolwentów i Darczyńców Izby Regionalnej w Wojsławicach (założone w 2006 roku) wspólnie z dyrekcją szkoły powierzyło opiekę nad zbiorami nowej polonistce pani Izabeli Wrąbel-Perdek. To właśnie absolwenci (wraz z rodzinami) zgromadzili się tak licznie 22 marca w szkolnym muzeum. Dyrekcja szkoły to również absolwenci: Ireneusz Stasiak i Jolanta Będkowska-Ławniczak. Byli więc jak u siebie … Wszyscy obejrzeli pięknie utrzymane dawne ekspozycje, potem nową wystawę przygotowaną przez uczniów pani Izabeli Wrąbel-Perdek – dawne rekwizyty obrzędowe i ozdoby wielkanocne (pasyjki, palmy, rózgi, pisanki).

Odbyło się (jak co roku) zgodnie z procedurami krótkie zebranie sprawozdawcze stowarzyszenia, a później wspólne świętowanie: dzielenie się jajkiem, smakowanie potraw i wypieków … i tradycyjne pieśni w wykonaniu p. Janiny Misiak – solistki kapeli ludowej z Bronisławowa. Wspominano też Zespół Pieśni i Tańca w Wojsławicach prowadzony przez p. Bożenę Sobocińską. Janusz Duda był tancerzem tego zespołu w 1978 roku, a obecnie członkiem Zespołu Tanecznego w Bałdrzychowie.

Ta niezwykła miłość do swej małej Ojczyzny, do ukochanej szkoły i szkolnego muzeum sprowadza tu całe rodziny. Jola Werner – solistka Sieradzkiej Kapeli Ludowej i jej mąż Paweł – tancerz z „Sieradzan” przybyli tu z synem Wojtusiem. Małgosia Włodarczyk z córką Michaliną. Półtoraroczna Maja Pabich ze Zduńskiej Woli była maskotka spotkania i być może nadzieją na przyszłość tej unikalnej społecznej placówki muzealnej …

Z jej dziejami związane są od lat rodziny m.in. Mikosińskich ze Strzałek /k Burzenina, Misiaków z Brzeźnia, Gortatów z Poddębic, Rzeźników i Adamiaków i Bardenów ze Zduńskiej Woli, Filipowskich z Szadku.

Był też inny dodatkowy powód do świętowania. 9 stycznia 2013 roku p. Bożenna Antoszczyk – założycielka muzeum otrzymała z rąk pani Wojewody Jolanty Chełmińskiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. O nadanie krzyża wnioskowało Stowarzyszenie Absolwentów i Darczyńców Izby Regionalnej w Wojsławicach i Starosta Zduńskowolski. Było to wyrazem podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz kultury ludowej regionu sieradzkiego.

20 marca b.r. podczas otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Łodzi p. Bożenna Antoszczyk została także odznaczona przez Ambasadora Mołdawii medalem za promowanie kultury ludowej tego małego ale historycznie bliskiego Polakom kraju. Podkreślano wówczas, że Wojsławice zapoczątkowały cykl wystaw mołdawskich ikon z XVIII-XX w., pt. „Okno do Boga”, które są nadal kontynuowane w całym kraju.

Gwałtowne przemiany cywilizacyjne i fakt, że przestrzeń europejska stała się przestrzenią rozszerzonej ojczyzny powodują sytuacje, w której folklor i sztuka ludowa znajdują się w odwrocie … dlatego aby nie ulec zalewowi komercyjnej, w jakże pięknym opakowaniu kultury zachodniej i zza oceanu musimy zaszczepiać w umysłach młodych ludzi szacunek dla chłopskiej tradycji, wpoić te wartości kulturowe, które świadczą o ich prawdziwie polskiej tożsamości.

Poprzez wspólne spotkania wielkanocne absolwentów i ich rodzin z nauczycielami i młodzieżą, jak to w Wojsławicach - społeczności lokalne zżywają się w jedną wielką rodzinę miłośników tradycji i kultury, co będzie z pewnością procentowało w przyszłości. Taką rolę spełnia wojsławicka placówka muzealna stworzona przez uczniów i dla uczniów.

Należy podkreślić fakt, że wiele podobnych izb pamięci, istniejących w szkołach już nie ma, a zbiory uległy rozproszeniu. Tutaj ten miniony świat dawnej wsi ciągle trwa … w Wojsławicach można przemijającą wieś obejrzeć i nad jej minionym pięknem podumać.

Do góry


„A po dworach ruch nieznany
Wszystkie twarze uwesela,
Czyszczą domy, bielą ściany
Na przyjęcie Zbawiciela,
Z nad kominów walą dymy,
Że aż poczuć je z daleka:
To obyczaj nasz rodzinny,
To święcone się wypieka …”

To już kolejny rok i kolejny konkurs wielkanocny ogłoszony przez szkolną izbę regionalną. Mimo upływu czasu i wymiany pokoleniowej nadal tradycje związane z Wielką Nocą cieszą się wśród naszej młodzieży ogromną popularnością. Chętnie wykonują „nowoczesne pisanki, kraszanki” różnorodną techniką, coraz piękniejsze ozdoby stołu wielkanocnego. Serce się raduje, kiedy młode pokolenie tak chętnie powraca do korzeni. Wtedy widać sens istnienia takich magicznych miejsc jak szkolna izba regionalna, gdzie tradycja przodków jest wciąż żywa i staje się inspiracją dla rozwoju artystycznego młodych. Polonistka Izabela Perdek.

Prace wykonane pod kierunkiem:
Izabeli Perdek
Lidii Szymczak

Wesołych ŚwiątDo góry


„Miejsce zostało to samo. Wszystko przeminęło w czasie, odpłynęło z wodą”.
Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”


W dniach 7-9 czerwca 2012 roku odbył się w Wojsławicach (ZSR CKU) II zjazd rodzin – potomków i krewnych Heleny i Antoniego Siemiątkowskich, ostatnich właścicieli pałacu i dóbr Wojsławice. Wyszli Oni ze świata, który zniknął z powierzchni Europy z końcem II wojny światowej.
W nowej, nieprzyjaznej dla Nich rzeczywistości, bez możliwości powrotu do rodzinnych domów, rodzina rozproszyła się po świecie …
Założycielka Izby Regionalnej przy ZSR CKU w Wojsławicach mgr Bożenna Antoszczyk oraz obecne opiekunki mgr Izabela Wrąbel – Perdek i mgr Lidia Piorek czynnie włączyły się w przygotowanie tego kolejnego spotkania potomków dawnych ziemiańskich rodów, a szkolne muzeum wzbogaciło się o nowe fotografie i dokumenty.
Dzięki życzliwości Dyrektora szkoły mgr Ireneusza Stasiaka pałac w Wojsławicach stał się – jak przed laty – miejscem wspólnych biesiad, gawęd i koncertów …
Z klisz pamięci odtwarzano wygląd i atmosferę utraconych na zawsze gniazd rodzinnych, wspominano ze łzami w oczach etapy powojennej tułaczki swoich dziadków i rodziców.
Wśród potomków i krewnych Siemiątkowskich znaleźli się przedstawiciele znakomitych sieradzkich rodów ziemiańskich, ale również ich krewni z innych regionów, głównie
z Wielkopolski ( m.in. Prądzyńskich, Tuchołków, Szweycerów, Walewskich, Suskich, Radoszewskich, Klińskich, Wilskich, Zielińskich, Twardowskich ).
Z wielką radością witano tych najstarszych – 93 letnią Marię z Prądzyńskich Szweycerową (byłą właścicielkę majątków Kościerzyn k/ Sieradza i Ostrów k/ Łasku), 90 letnią Annę Skrzyńską i jej brata Jerzego (byłych właścicieli majątku Gostków k/Poddębic).
Nie ma już tego świata, ale został przywołany w te trzy czerwcowe dni. Znów stanął przed oczami, gdy o zmierzchu – światowej sławy skrzypaczka Anna Zielińska – grała poloneza swojego przodka Michała Kleofasa Ogińskiego na tarasie wojsławickiego pałacu.
Wspólny obiad z absolwentami ZSR CKU ze Stowarzyszenia Absolwentów i Darczyńców Izby Regionalnej w Wojsławicach ( Małgorzata Włodarczyk, Witold Adamiak, Janina i Józef Misiakowie, Agnieszka Kubicka-Chęcińska ) dostarczył wielu wzruszeń. Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu zaproszonego na spotkanie Eugena Pilza – Niemca, którego ojciec uratował w czasie wojny życie Maryni Siemiątkowskiej i jej dzieciom – połączył pokolenia i narody bez względu na wspólną tragiczną przeszłość …
Wspólna msza za dusze przodków w korczewskim kościółku, słowo księdza proboszcza J. Gozdalika pełne nawiązań do przeszłości, kwiaty i palące się znicze na cmentarnych grobowcach Siemiątkowskich w Korczewie to momenty i symbole więzi przodków żyjących na tej ziemi przed laty, z tymi którzy teraz poszukują ich śladów … stąd hasło zjazdu: „Wspólna przeszłość i wspólna przyszłość”

uczestnicy zjazdu przed kościołem w Korczewie

Ludwik wnuk Maryni z Siemiatkowskich Klińskiej

Do góry


Szkolne Muzeum Regionalne w Wojsławicach powstało w 1976 roku z inicjatywy polonistki ZSRCKU - Pani Bożenny Antoszczyk.

Początkowo była to Izba Regionalna zajmująca jedno z pomieszczeń w pałacu Siemiątkowskich. Aktualnie w pomieszczeniu tym znajduje się ekspozycja: stroju ludowego, sztuki obrzędowej, rzeźby ludowej, zabawkarstwa i elementów wystroju izb mieszkalnych.
Aktualnie szkolne Muzeum Regionalne zajmuje powierzchnię około 200m² i prezentuje wystawy związane z warsztatami rzemieślniczymi, takimi jak: szewstwo, kowalstwo, tkactwo, stelmarstwo. Większość eksponatów to dary młodzieży oraz zbiory prywatne przekazane przez darczyńców. Dzięki zgromadzonym zbiorom młode pokolenie oraz wszyscy odwiedzający Muzeum Regionalne mogą zapoznać się z dawną kulturą ludową, poznać dawne obyczaje, przybliżyć sobie dawną polską wieś, jej piękno oraz tradycje. W XXI wieku wiele z nich zanikło, wiele odeszło w zapomnienie, a przecież to właśnie część naszej narodowej kultury, naszej dumy i tożsamości ojczystej.

Obecnie Muzeum Regionalnym w Wojsławicach opiekuje się Izabela Wrąbel – Perdek i czuwa nad nim Stowarzyszenie Darczyńców Izby Regionalnej.


Muzeum zaprasza w dni nauki szkolnej po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. tel. (43) 825-14-91Do góry